© Copyright 2018 evenimentar.ro

Teatru

Facultatea de Teatru și Film din Cluj-Napoca, premiată la UNITER. Florin Piersic, premiu pentru întreaga activitate

Publicat

în

Pentru a XXVII-a ediție a Galei Premiilor UNITER, juriul de nominalizări, alcătuit din criticii de teatru Monica Andronescu, Oana Borş şi Mircea Morariu, a acordat premiile pentru anul 2019. Facultatea de Teatru și Film din cadrul Universității „Babeş-Bolyai” din Cluj-Napoca a primit un premiu special, iar actorul clujean Florin Piersic a primit unul din premiile pentru întreaga activitate.

Spectacolele care au intrat în atenţia juriului sunt cele care au avut premiera în perioada 1 ianuarie – 31 decembrie 2018.

Aveți mai jos întreaga listă de câștigători de la Gala Premiilor UNITER:

 

Premiul de Excelenţă: UNTEATRU

 

Premiul pentru întreaga activitate:

 

Actriţă: Maia Morgenstern

Actor: Florin Piersic

Regizor: Cristian Pepino

Scenograf: Nina Brumușilă

Critică şi istorie teatrală: Doina Papp

 

PREMII SPECIALE

 

Regizorului Decebal Marin pentru teatrul de păpuşi şi marionete;

Muzicianului Marius Mihalache pentru proiectul „Săftiţa”;

Actriţei şi coregrafei Andrea Gavriliu pentru mişcare scenică;

Criticului şi istoricului de teatru Florica Ichim pentru activitatea editorială şi publicistică a Fundaţiei Culturale „Camil Petrescu”;

Facultății de Teatru și Film din cadrul Universității „Babeş-Bolyai” din Cluj-Napoca.

 

 

Nominalizările pentru anul teatral 2018 sunt următoarele:

 

Debut:

– Florin Aioane, pentru rolul „Euphemos” din spectacolul „Medea`s Boys”, dramaturgia Ionuț Sociu și fragmente din „Medeea” de Euripide, regia Andrei Măjeri la Apollo111, București;

– Blanca Doba, pentru rolul „Teo” din spectacolul „Fata Morgana” de Dumitru Solomon, direcția de scenă Victor Ioan Frunză la Teatrul Dramaturgilor Români, București;

– Andreea Tecla și Mădălina Niculae, pentru scenografia spectacolului „R.U.R” de Karel Čapek, regia Vlad Cristache la Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu, secția germană.

 

Cel mai bun spectacol de teatru radiofonic:

– „Lupoaica” de Giovanni Verga, adaptarea radiofonică Domnica Țundrea, regia artistică Vasile Manta, producție a Societății Române de Radiodifuziune;

– „Pădurea spânzuraților” de Liviu Rebreanu, dramatizarea radiofonică și regia artistică Gavriil Pinte, producție a Societății Române de Radiodifuziune;

– „UNDEva în ’28” de Ilinca Stihi (ep. 1-11), regia artistică Ilinca Stihi, producție a Societății Române de Radiodifuziune.

 

Cel mai bun spectacol de teatru TV:

– „Apostolul Bologa”, adaptarea după „Pădurea spânzuraților” de Liviu Rebreanu, regia Dominic Dembinski, producție a Societății Române de Televiziune (Casa de Producție a TVR);

– „Circul Matteo”, scenariul și regia artistică Alexandru Lustig, producție a Societății Române de Televiziune (Casa de Producție a TVR);

– „Dezertorul”, după Mihail Sorbul, adaptarea pentru televiziune și regia Silviu Jicman, producție a Societății Române de Televiziune (Casa de Producție a TVR).

 

 

Premiul pentru critică de teatru:

– Oltița Cîntec;

– Călin Ciobotari;

– Cristina Modreanu.

 

Cea mai bună scenografie:

– Dragoș Buhagiar, pentru scenografia spectacolului „Povestea prințesei deocheate”, scenariul de Silviu Purcărete inspirat din „Sakura Hime Azuma Bunshô” de Tsuruya Nanboku al IV-lea, regia Silviu Purcărete la Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu;

– Adriana Grand, pentru scenografia spectacolului „Zbor deasupra unui cuib de cuci” de Dale Wasserman, direcția de scenă Victor Ioan Frunză la Teatrul Metropolis, București;

– Cosmin Florea, pentru scenografia spectacolului „Pădurea spânzuraților”, după Liviu Rebreanu, scenariul, regia și universul sonor Radu Afrim la Teatrul Național „I.L. Caragiale” din București

 

Cea mai bună actriță în rol secundar:

– Natalia Călin, pentru rolul „Doamna Bologa” din spectacolul „Pădurea spânzuraților”, după Liviu Rebreanu, scenariul, regia și universul sonor Radu Afrim la Teatrul Național „I.L. Caragiale” din București;

– Sabrina Iașchievici, pentru rolul „Mașa” din spectacolul „Pescărușul” de A.P. Cehov, regia Andrei Șerban la UNTEATRU, București;

– Mirela Oprișor, pentru rolul „Stella” din spectacolul „Un tramvai numit dorință” de Tennessee Williams, regia Claudiu Goga la Teatrul Metropolis, București

 

Cel mai bun actor în rol secundar:

– Richard Balint, pentru rolul „Mr. Lockhart” din spectacolul „Navigatorul” de Conor McPherson, regia Cristian Juncu la Teatrul Național Târgu Mureș – Compania „Liviu Rebreanu”;

– Alexandru Jitea, pentru rolul „Mitch” din spectacolul „Un tramvai numit dorință” de Tennessee Williams, regia Claudiu Goga la Teatrul Metropolis, București;

– Ionuț Vișan, pentru rolul „Medvedenko” din spectacolul „Pescărușul” de A.P. Cehov, regia Andrei Șerban la UNTEATRU, București.

 

Cea mai bună actriță în rol principal:

– Claudia Ieremia, pentru rolul „Arkadina” din spectacolul „Pescărușul” de A.P. Cehov, regia Andrei Șerban la UNTEATRU, București;

– Ofelia Popii, pentru rolurile „Seigen” și „Shinnobu Sota” din spectacolul „Povestea prințesei deocheate”, scenariul Silviu Purcărete inspirat din „Sakura Hime Azuma Bunshô” de Tsuruya Nanboku al IV-lea, regia Silviu Purcărete la Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu;

– Ana Ularu, pentru rolul „Marianne” din spectacolul „Constelații” de Nick Payne, regia Radu Iacoban la Teatrul ACT, București.

 

Cel mai bun actor în rol principal:

– Andrei Huțuleac, pentru rolul „Randle P. McMurphy” din spectacolul „Zbor deasupra unui cuib de cuci” de Dale Wasserman, direcția de scenă Victor Ioan Frunză la Teatrul Metropolis, București;

– Emilian Oprea, pentru rolul „Trigorin” din spectacolul „Pescărușul” de A.P. Cehov, regia Andrei Șerban la UNTEATRU, București;

– Alexandru Potocean, pentru rolul „Apostol Bologa” din spectacolul „Pădurea spânzuraților”, după Liviu Rebreanu, scenariul, regia și universul sonor Radu Afrim la Teatrul Național „I.L. Caragiale” din București.

 

Cea mai bună regie:

– Alexandru Darie, pentru regia spectacolului „Coriolanus” de William Shakespeare la Teatrul Bulandra, București;

– Victor Ioan Frunză, pentru regia spectacolului „Zbor deasupra unui cuib de cuci” de Dale Wasserman la Teatrul Metropolis, București;

– Tompa Gábor, pentru regia spectacolului „Neguțătorul din Veneția” de William Shakespeare la Teatrul Maghiar de Stat Cluj.

 

Cel mai bun spectacol:

– „Pădurea spânzuraților”, după Liviu Rebreanu, scenariul, regia și universul sonor Radu Afrim la Teatrul Național „I.L. Caragiale” din București;

– „Pescărușul” de A.P. Cehov, regia Andrei Șerban la UNTEATRU, București;

– „Povestea prințesei deocheate”, scenariul de Silviu Purcărete inspirat din „Sakura Hime Azuma Bunshô” de Tsuruya Nanboku al IV-lea, regia Silviu Purcărete la Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu.

Română
English Română