© Copyright 2018 evenimentar.ro

Film

Număr record de producții românești de lungmetraj la Premiile Gopo 2019. Lista întreagă a nominalizărilor

Publicat

în

79 de producții românești lansate în 2018 au intrat în cursa pentru cele 19 categorii de nominalizări la Premiile Gopo. Filme precum Moromeții 2 (r. Stere Gulea), Îmi este indiferent dacă în istorie vom intra ca barbari (r. Radu Jude), Dacii liberi (Monica Lăzurean-Gorgan și Andrei Gorgan) sau Fotbal infinit (r. Corneliu Porumboiu) s-au regăsit printre cele 28 de lungmetraje eligibile pentru nominalizări. Cea de-a 13-a ediție a Galei Premiilor Gopo, cel mai prestigios eveniment dedicat cinematografiei din România, va avea loc marți, 19 martie, la Teatrul Național din București.  

Un record al acestei ediții îl reprezintă numărul lungmetrajelor: 28 de titluri, printre care „Pororoca” (r. Constantin Popescu), premiat la festivalul de la San Sebastian, „Îmi este indiferent dacă în istorie vom intra ca barbari” (r. Radu Jude), propunerea României la Oscar, filme cu succes la public precum „Moromeții 2” (r. Stere Gulea),  „Povestea unui pierde vară” (r. Paul Negoescu), „Pup-o, mă” (r. Camelia Popa) sau debuturi ca „Charleston” (r. Andrei Crețulescu), „Soldații. Poveste din Ferentari” (r. Ivana Mladenovic), „Un om la locul lui” (r. Hadrian Marcu) și „Câteva conversații despre o fată foarte înaltă” (r. Bogdan Theodor Olteanu).

„Aniversare” (r. Claudiu Mitcu), „Caisă” (r. Alexandru Mavrodineanu), „Dacii liberi” (Monica Lăzurean-Gorgan și Andrei Gorgan), „Fotbal infinit” (r. Corneliu Porumboiu), „Licu, o poveste românescă” (r. Ana Dumitrescu), „România neîmblânzită” (r. Tom Barton Humphreys) și „Sunt însărcinată în România” (r. Jesus del Cerro) sunt doar o parte din cele nouă titluri care au fost propuse pentru nominalizări la categoria „Cel mai bun film documentar”.

La categoria „Cel mai bun scurtmetraj” au fost înscrise 48 de filme, printre care „Cutezătorii” (r. Tudor Botezatu), „Duminică” (r. Dorian Boguță), „Cele două execuții ale Mareșalului – o comparație” (r. Radu Jude), „E.T. a fost aici” (r. Ana Agopian), „Iederă” (r. Sarra Tsorakidis), „Miss Sueno” (r. Radu Potcoavă), „Cadoul de Crăciun” (r. Bogdan Mureșanu), „Michelangelo” (r. Anghel Damian) și „Totul e foarte departe” (r. Emanuel Pârvu).

Juriul de preselecție, stabilit de către Board-ul consultativ al Premiilor Gopo, este format din 11 profesioniști ai cinematografiei autohtone – Daniel Sandu (regizor), Mirela Oprișor (actriță), Constantin Chelba (operator), Horea Murgu (inginer de sunet), Ileana Cecanu (distribuitor), Andrei Tănăsescu (selecționer și curator) – și critici, teoreticieni și jurnaliști de film – Ana Maria Sandu, Anca Grădinariu, Georgiana Mușat, Cătălin Mesaru, Christian Ferencz-Flatz.

Imediat după alegerea nominalizărilor, peste 600 de membri activi din industria cinematografică românească au fost invitați să desemneze câștigătorii trofeelor Gopo 2019.

 

Actrița Ileana Stana Ionescu, distinsă cu Premiul Gopo pentru Întreaga Carieră

Actrița Ileana Stana Ionescu va fi omagiată cu Premiul pentru Întreaga Carieră în cadrul celei de-a  13-a ediții a Galei Premiilor Gopo.

Cu o carieră ce se întinde pe parcursul a peste 60 de ani, actrița Ileana Stana Ionescu a încântat spectatorii români interpretând sute de personaje de film și teatru. Născută pe 14 septembrie 1936, la Brad, Hunedoara, Ileana Stana Ionescu a debutat ca actriţă la vârsta de 19 ani, la Teatrul de Stat din Reşiţa, cu rolul Agnes în „Şcoala femeilor”, de Molière. În anul 1959 s-a transferat la Teatrul Tineretului din Piatra Neamţ, unde câțiva ani mai târziu a fost remarcată de Radu Beligan și invitată să concureze pentru un post la Teatrul Național din București. Debutul pe scena Teatrului Național s-a întâmplat în 1965, avându-l ca partener pe Florin Piersic în „Idiotul”. De-a lungul anilor, Ileana Stana Ionescu s-a remarcat prin roluri ca Ana Petrovna în „Maşinăria Cehov”, Chiriachiţa în „Titanic Vals”, Chiralina în „Coana Chirița”, Fraulein în „Gaiţele” sau Constance în „Nebuna din Chaillot”. În 2002 a devenit societar de onoare al Teatrului Naţional „I.L. Caragiale” din Bucureşti.

De-a lungul carierei artistice a primit numeroase premii şi distincţii: Premiul Teatrului Naţional pentru activitatea artistică (1976), Premiul special al juriului pentru întreaga activitate artistică (1985), Premiul de excelenţă al Galei UNITER, Trofeul „Dionysos” pentru rolul din „O batistă în Dunăre”, regia Ion Cojar (1998), Placheta de aur UARF pentru merite deosebite în dezvoltarea artei şi culturii cinematografice (2001).

În cinema și film de televiziune, printre cele mai importante apariţii ale sale sunt: „Un film cu o fată fermecătoare” (r. Lucian Bratu, 1966), „Păcală” (r. Geo Saizescu, 1974), „Eu, tu și Ovidiu” (r. Geo Saizescu, 1977), „Dumbrava minunată” (r. Gheorghe Naghi,1980), „Alo, aterizează străbunica!” (r. Nicolae Corjos, 1981), „Secretul lui Bachus” (r. Geo Saizescu, 1984), „Secretul lui Nemesis” (r. Geo Saizescu, 1985), „Cuibul de viespi” (r. Horea Popescu, 1987), „Cucoana Chiriţa” (r. Horea Popescu, 1986), „Aici nu mai locuieşte nimeni” (r. Malvina Urșianu, 1995), „Milionari de week-end” (r. Cătălin Saizescu, 2004), „Păcală se întoarce” (r. Geo Saizescu, 2006), „Lombarzilor 8” (2006) și „Las Fierbinţi” (2012).

Unul dintre cele mai importante trofee Gopo, Premiul Pentru Întreaga Carieră, este oferit de Apa Nova București. La edițiile precedente, acest premiu a fost acordat unor actori emblematici ai filmului românesc: Marin Moraru, Draga Olteanu-Matei, Ion Besoiu, Iurie Darie, Mitică Popescu, Radu Beligan, Coca Bloos, Constantin Drăgănescu, George Mihăiță și Vladimir Găitan.

Gala Premiilor Gopo 2019 – ediția a 13-a este organizată de Asociaţia pentru Promovarea Filmului Românesc împreună cu Asociația Film și Cultură Urbană, cu sprijinul Centrului Naţional al Cinematografiei, Teatrului National Bucuresti, Babel Communications și Ministerului Culturii și Identității Naționale.

Gala Premiilor Gopo 2019 – ediția a 13-a este organizată de Asociaţia pentru Promovarea Filmului Românesc împreună cu Asociația Film și Cultură Urbană, cu sprijinul Centrului Naţional al Cinematografiei, Teatrului National Bucuresti și Babel Communications.

Evenimentul va avea loc marți, 19 martie, de la ora 20.00, la Teatrul Național din București și va fi transmis în direct pe Film Now, online pe premiilegopo.ro și înregistrat pe Digi 24.’

 

Lista nominalizărilor pentru Premiile Gopo 2019

 

Cel mai bun film de lungmetraj

„Charleston” (producători: Andrei Crețulescu, Velvet Moraru | România, Franța (Icon Production));

„Dragoste 1. Câine” (producători: Oana Iancu, Florin Șerban, Florentina Onea | România (Fantascope Films));

„Îmi este indiferent dacă în istorie vom intra ca barbari” (producător: Ada Solomon | România, Cehia, Franța, Bulgaria, Germania (Hi Film Productions));

„Moromeții 2” (producători: Tudor Giurgiu, Oana Giurgiu | România (Libra Film Productions));

„Pororoca” (producători: Lissandra Haulica, Liviu Marghidan | România-Franța (Scharf Advertising));

 

Cel mai bun regizor

Andrei Crețulescu („Charleston”);

Florin Șerban („Dragoste 1. Câine”);

Radu Jude („Îmi este indiferent dacă în istorie vom intra ca barbari”);

Stere Gulea („Moromeții 2”);

Constantin Popescu („Pororoca”);

 

Cel mai bun actor în rol principal

Șerban Pavlu („Charleston”);

Valeriu Andruță („Dragoste 1. Câine”);

Horațiu Mălăele („Moromeții 2”);

Bogdan Dumitrache („Pororoca”);

Vasile Pavel („Soldații. Poveste din Ferentari”);

 

Cea mai bună actriță în rol principal

Silviana Mihai („Câteva conversații despre o fată foarte înaltă”);

Florentina Năstase („Câteva conversații despre o fată foarte înaltă”);

Cosmina Stratan („Dragoste 1. Câine”);

Dorotheea Petre („În pronunțare”);

Irina Velcescu („Secretul fericirii”);

 

Cel mai bun actor în rol secundar

Victor Rebenciuc („Charleston”);

Alexandru Dabija („Îmi este indiferent dacă în istorie vom intra ca barbari”);

Alexandry Nagy („Moon Hotel Kabul”);

Constantin Dogioiu („Pororoca”);

Laszlo Matray („Un prinț și jumătate”);

 

Cea mai bună actriță în rol secundar

Ofelia Popii („Moon Hotel Kabul”);

Rodica Negrea („Moon Hotel Kabul”);

Dana Dogaru („Moromeții 2”);

Oana Pellea („Moromeții 2”);

Iulia Lumânare („Pororoca”);

 

Cel mai bun scenariu

Andrei Crețulescu („Charleston”);

Radu Jude („Îmi este indiferent dacă în istorie vom intra ca barbari”);

Stere Gulea („Moromeții”);

Constantin Popescu („Pororoca”);

Alexandru Popa („Secretul fericirii”);

 

Cea mai bună imagine

Barbu Bălășoiu („Charleston”);

Marcin Coszalka („Dragoste 1. Câine”);

Marius Panduru („În pronunțare”);

Vivi Drăgan Vasile („Moromeții 2”);

Liviu Mărghidan („Pororoca”);

 

Cel mai bun montaj

Cătălin Cristuțiu („Charleston”);

Florin Șerban („Dragoste 1. Câine”);

Dana Bunescu și Alexandru Gulea („Moromeții 2”);

Cristina Stăvilă („Pororoca”);

Dragoș Apetri („Povestea unui pierde vară”);

 

Cel mai bun sunet

Nicolas Waschkowski, Marius Leftărache, Yann Legay, Dragoș Știrbu („Charleston”);

Michal Jojik, Cristian Tarnovețchi („Dragoste 1. Câine”);

Dana Bunescu, Cristinel Sirli, Constantin Fleancu („Moromeții 2”);

Mihai Bogos, Vincent Arnadi („Pororoca”);

Filip Mureșan, Alexandru Dumitru, Florin Tăbăcaru („Povestea unui pierde vară”);

 

Cea mai bună muzică originală

Massimiliano Mardulli („Charleston”);

Pauchi Saski („Dragoste 1. Câine”);

Vasile Șirli („Moromeții 2”);

Hristo Namilev („Povestea unui pierde vară”);

Nainita Desai („România neîmblânzită”);

 

Cele mai bune decoruri

Mălina Ionescu („Charleston”);

Mihaela Poenaru („Dragoste 1. Câine”);

Iuliana Vîlsan („Îmi este indiferent dacă în istorie vom intra ca barbari”);

Cristian Niculescu („Moromeții 2”);

Adrian Cristea („Soldații. Poveste din Ferentari”);

 

Cele mai bune costume

Mălina Ionescu („Charleston”);

Elena Frățilă („Dragoste 1. Câine”);

Iuliana Vâlsan („Îmi este indiferent dacă în istorie vom intra ca barbari”);

Dana Păpăruz („Moromeții 2”);

Cristina Șerbu („Un prinț și jumătate”);

 

Cel mai bun machiaj și cea mai bună coafură

Dana Angelescu și Fanny Fallurd („Charleston”);

Bianca Boeroiu („Dragoste 1. Câine”);

Ioana Covali, Irina Ianciuș, Ștegan Enache („În pronunțare”);

Dana Roșeanu, Iulia Roșeanu, Domnica Bogdan („Moromeții 2”);

Iulia Roșeanu, Domnica Bogdan („Pororoca”);

 

Cel mai bun film de debut

„Câteva conversații despre o fată foarte înaltă” (r. Bogdan Theodor Olteanu);

„Charleston” (r. Andrei Crețulescu);

„Lemonade” (r. Ioana Uricaru);

„Secretul fericirii” (r. Vlad Zamfirescu);

„Soldații. Poveste din Ferentari” (r. Ivana Mladenovic);

 

Cel mai bun film documentar

„Caisă” (r. Alexandru Mavrodineanu. Producător: Tudor Giurgiu, Alexandru Mavrodineanu (Almafilm, Hai-Hui Entertainment) | România;

„Dacii liberi” (r. Andrei Gorgan și Monica Lăzurean- Gorgan / Producător: Monica Lazurean-Gorgan ( Manifest Film) | România;

„Fotbal infinit” (r. Corneliu Porumboiu) / Producător: Marcela Ursu, 42 km Film | România;

„Licu, o poveste românească” (r. Ana Dumitrescu) / Producători: Jonathan Boissay, Ana Dumitrescu, (Jules et Films) | România;

„Phoenixxx” (r. Mihai Gavril Dragolea) / Producători: Tudor Giurgiu, Radu Mocanu (Vagabond Film) | România;

 

Cel mai bun film de scurtmetraj

„Cadoul de Crăciun” (r. Bogdan Mureșanu) / Producători: Bogdan Mureșanu, Vlad Iorga (Kinotopia) | România;

„Miss Sueño” (r. Radu Potcoavă) / Producători: Claudiu Mitcu, Ioachim Stroe, Robert Fița (We are Basca) | România;

„Iederă” (r. Sarra Tsorakidis) / Producători: Papillon Film | România;

„Granițe” / Borders (r. Andra Chiriac) / Producător: Daniel Mitulescu, (Strada Film) | România;

„Karmasutra” (r. Cristian Bota) / Producător: Cristian Bota (Bota Film) | România;

 

Premiul Tânăra Speranță

Iosif Paștina pentru rolul Niculae din filmul „Moromeții 2”;

Elena Ciolacu pentru regia scurmetrajului de animație „Micul erou”;

Andrei Inizan pentru scenariul și regia filmului „Aprilie, vis”;

Andra Tarara pentru regia scurtmetrajului documentar „O moarte în familia mea”;

Tudor T. Popescu pentru montajul filmului „Câteva conversații despre o fată foarte înaltă”;

 

Cel mai bun film european

„Dovlatov” / „Dovlatov” (r. Aleksey German Jr.) – Rusia, Polonia, Serbia, distribuitor: Bad Unicorn;

„The Killing Of A Sacred Deer” / „Uciderea Cerbului Sacru” (r. Yorgos Lanthimos) – Marea Britanie, SUA, Irlanda, distribuitor: Independența Film;

„Utøya 22. Juli” / „Utøya – 22 iulie” (r. Erik Poppe) – Norvegia, distribuitor: Bad Unicorn;

„Visages Villages” / „Chipuri, locuri” (r. JR, Agnès Varda) – Franța, distribuitor: Micro Film;

„Un Beau Soleil Interieur” / „Lumina dinăuntru” (r. Claire Denis) – Franța, distribuitor: Independența Film.

 

Română
English Română