O expoziție de „proiecte imobiliare” ale viitorului realizate de copii a fost deschisă pe Bulevardul Eroilor, la Instalația 10X10, de lângă Clopot. Pe numele său „Case de vis fantastice”, proiectul îi are ca și autori pe 31 de elevi ai clasei a IV-a de la la Colegiul Naţional „Emil Racoviţă”, care au urmat un curs în domeniu.

Expoziția prezintă imaginea unui oraș al viitorului, creat de copii și este accesibilă publicului larg până în 15 mai 2023. Evenimentul este organizat de „Beyond visual arts Gmbh” în parteneriat cu „Asociaţia De-a Arhitectura” și Muzeul Național de Istorie a Transilvaniei (MNIT).

Expoziția cuprinde 31 de lucrări ale elevilor clasei a IV-a B de la Colegiul Naţional „Emil Racoviţă”, care au urmat cursul „De-a arhitectura în orașul meu”, în anul școlar 2021-2022. Cursul a fost unul opțional, gratuit, coordonat de arhitectul Ciprian Șimon și profesor pentru învățământ primar Cecilia Nagy.

Evenimentul de deschidere a avut loc luni, pe Bulevarduil Eroilor și a fost vizitat și de circa 40 de elevi, care urmează, în acest an școlar, cursul „De-a arhitectura în orașul meu”. Acesta e oferit gratuit de „Asociația De-a Arhitectura” și se derulează, în prezent, în câteva școli din Cluj-Napoca. Prima ediție a cursului a avut loc în anul școlar 2021 – 2022 și s-a încheiat cu 31 de lucrări realizate de elevi, reprezentând fiecare câte o casă imaginată de cei mici. Ideile elevilor au devenit temă pentru biroul de arhitectură „Beyond visual arts Gmbh” din Cluj-Napoca, condusă de Zsolt Szeibert, și au fost prelucrate și transformate în vizualizări tridimensionale.

Asociația  „De-a Arhitectura” este formată din câteva sute de voluntari arhitecți din toată țara. Ei și-au asumat misiunea de a-i învăța pe cei mici despre ce înseamnă valorile urbane, arhitecturale și culturale, care stau la baza unei vieți sociale sănătoase și armonioase.