Muzeul de Artă Cluj-Napoca, în colaborare cu Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Harghita, invită publicul la vernisajul expoziției artistei Zsigmond Aranka, intitulată „Din trecut în prezent”. Evenimentul va avea loc miercuri, 29 mai 2024, de la ora 18.00, în „Sălile Festive” ale Palatului Bánffy. În cadrul evenimentui va avea loc și un moment muzical susținut de: Cári Tibor (compozitor), Koszorús Krisztina (vocal), Dávid Anna (vioară), Szabó J. Attila (violoncel) și Réman Gergő (țambal).
Zsigmond Aranka: „Din trecut în prezent”
29 mai – 23 iunie 2024
Vernisaj: 29 mai 2024, ora 18.00
Zsigmond Aranka, născută în Bățanii Mari, în județul Covasna, absolventă a Liceului de Artă Târgu Mureș, promoția 1967 a fost eleva lui Piskolti Gábor, Nagy Pál și Bordy András. Între anii 1967 și 1973 a urmat cursurile Institutului de Arte Plastice „Ion Andreescu” din Cluj, secția „Textile”, sub îndrumarea lui Szentimrei Judit, Bene József și Doina Hordovan. După terminarea studiilor, devine profesoară la Școala de Artă din Odorheiu Secuiesc, iar începând cu anul 1981 predă și metodologia artei la Liceul Pedagogic, linia maghiară și română. În anul 1985 pleacă din țară, mutându-se la Székesfehérvár, în Ungaria, unde își continuă atât cariera artistică cât și pe cea pedagogică. Timp de 14 ani a lucrat la New York ca restaurator de tapițerii antice, având parte de cea mai importantă experiență artistică a vieții sale, primind recunoaștere și apreciere profesională. La cererea discipolilor din Ungaria, se întoarce la Székesfehérvár, însă dorința ei era să-și petreacă bătrânețea în Transilvania. Această dorință devine realitate în 2019, când se stabilește la Odorheiu Secuiesc, unde și-a adus toată opera și unde lucrează cu aceeași elan creativ cu care a făcut-o mereu de-a lungul carierei.
„Mulțumesc destinului că am avut ocazia să cunosc trei culturi în trei țări diferite. Patria natală a mamei mele, S.U.A., mi-a oferit ocazia să pătrund adânc, conștient în ideologia lumii, prin profesia pe care o cultiv. Faptul este ilustrat prin cele 3.500 de montaje executate în New York. Oriunde am trăit în lume, am rămas ardeleancă în adâncul inimii. Patria natală m-a obligat să rămân fidelă acestui pământ, versurile poetului Bartis Ferenc din poezia ,,Pinul” mi-au călăuzit pașii. Întorcându-mă acasă, încerc să imortalizez prin culori senine, însorite, galbene, umorul specific, portul, tristețea, bucuria, puritatea sufletească, sinceritatea poporului meu. ,,Simetria” concentrează adâncurile sufletului (acuratețea, echilibrul, siguranța de sine). Forța cuvântului atinge echilibrul în imagine.”, a declarat semnatara expoziției, Zsigmond Aranka.
La vernisaj vor lua cuvântul: curatorul expoziției, istoricul de artă Kovács Árpád și managerul Centrului Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Harghita, Bartalis Izabella.
Comisar de expoziție este Portik Blénessy Ágota.
